Pozivamo sve zainteresirane autore/ timove autora (m/ž) na dostavu prijava za uslugu izrade dizajna modularnog postava za potrebe izložbi "Dizajn u gradu". Rok za prijavu je do 10. srpnja 2019. godine, do 17 h (UTC+1).
O projektu Centar oblikovanja svakodnevice
Projekt pod nazivom Centar oblikovanja svakodnevice (COS), koji je Hrvatsko dizajnersko društvo zajedno s partnerima, udrugom Bacači sjenki, Hrvatskom udrugom likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH), Muzejom za umjetnost i obrt (MUO) te Gradom Zagrebom, prijavilo na Poziv za dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi, Operativni program “Učinkoviti ljudski potencijali“, odabran je za bespovratno sufinanciranje Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda.
Putem dvogodišnjeg projekta Centar oblikovanja svakodnevice istražuju se mogućnosti i stvaraju preduvjeti za razvoj novog modela sudioničkog upravljanja u kulturi. Fokus tog modela javno-civilnog partnerstva je na aktivnostima u području istraživanja, dokumentiranja i aktivacije povijesne i suvremene baštine dizajna i primijenjene umjetnosti, uz intenzivno strateško povezivanje institucija, strukovnih udruženja i udruga civilnog društva. U okviru projekta provodi se niz programskih aktivnosti čija je namjera doprinijeti povećanju svijesti lokalne zajednice o važnosti i utjecaju dizajna u razvoju kulturnog, ekonomskog i društvenog života zajednice, kao i u kontekstu kulture svakodnevnog života građana. Rezultati spomenutih aktivnosti uključuju, između ostalog: umrežavanje arhivske građe partnera u zajedničko, javno dostupno web sjedište Mreža dizajnerskog sjećanja, izložbenu akciju partnera "Dizajn u gradu", radionice, vodstva i razgovore u javnom prostoru namijenjene aktivnom uključivanju građana u partnerske programe. Trajanje projekta Centar oblikovanja svakodnevice je od 29.10.2018. do 29.10.2020. godine.
Opći uvjeti poziva
Opis posla
U okviru projekta potrebno je, prije svega, izraditi idejno i izvedbeno rješenje dizajna modularnog sustava izložbenog postava, koji će se primjenjivati za potrebe održavanja tri izložbe "Dizajn u gradu". Izložbe će biti podijeljene u tri faze koje će se odvijati na nekoliko različitih lokacija istovremeno, a sadržaj izložbi bit će selektirana postojeća arhivska građa partnera (HDD, MUO, ULUPUH, Bacači Sjenki) vezana za dizajn i primijenjene umjetnosti. Građa će biti prezentirana i putem zajedničkog web arhiva u nastanku; Mreže dizajnerskog sjećanja. Prostori u kojima se održavaju izložbe čine partnerski prostori kao i nekorišteni gradski prostori. Prostori održavanja izložbi definiraju se neposredno prije svake od izložbi. Načelan terminski plan održavanja izložbi je:
Prva izložba: listopad 2019.
Druga izložba: svibanj 2020.
Treća izložba: rujan 2020.
Moguća su manja odstupanja u terminima sukladno provedbi projekta.
Autor/ tim autora će biti angažirani u okviru projektnog elementa "Program: Dokumentiranje svakodnevnog života" te će odgovarati voditelju radne skupine i voditelju projekta, od kojih će dobivati zadatke, rokove i upute.
Honorar
Honorar za dizajn idejnog i izvedbenog rješenja modularnog postava maksimalno može iznositi 30.000,00 kn (ukupni trošak). Honorar se isplaćuje putem autorskih ugovora s odabranim autorom / timom autora u tri rate sukladno održavanju izložbi.
Zahtjevi za prijavitelje na Otvoreni poziv
Od prijavitelja se ne očekuje da prilažu gotova rješenja izložbenog postava već trebaju prezentirati profesionalni referentni portfolio kojim će dokazati svoj pristup, te kreativni i istraživački aspekt kojim konkuriraju među ostalim prijaviteljima, biografiju, motivacijsko pismo, ponudu te dostaviti dokaz o stručnoj sposobnosti.
Na poziv se ne mogu javiti članovi Povjerenstva, njihovi zamjenici, sastavljači poziva, zaposlenici HDD-a kao ni njihovi bliski srodnici i poslovni suradnici iz uže radne grupe.
Motivacijsko pismo
Od prijavitelja se očekuje da ukratko obrazlože svoj interes i motivaciju za mjesto dizajnera postava izložbi "Dizajn u gradu".
Portfolio radova
Za potrebe ovog poziva, od prijavitelja se traži da u obliku digitalne mape prezentiraju one radove koje smatraju referentnima i relevantnima za ovaj zadatak. Pritom, misli se na dizajn idejnih te izvedbenih rješenja likovnih postava za javne ili privatne kulturne institucije, kao i dizajn drugih prostornih elemenata, sustava i intervencija, za komercijalan ili kulturni sektor, za lokalna i međunarodna događanja, izložbe, festivale i slično. Prijavitelji odabirom radova potvrđuje profesionalno iskustvo, vrstu angažmana te kompleksnost projekata na kojima su dosad sudjelovali. Ukoliko se prijavljuje tim autora, portfolio može biti zajednički ili pojedinačni portfolio za svakog člana tima.
Biografija
Prijavitelji su dužni u digitalnom obliku predati biografiju, te popis strukovnih nagrada i dostignuća, kojom dokazuju do sada stečeno iskustvo u domeni prostornih intervencija ili produkt dizajna, ali i dizajna u cjelini. Ovaj zahtjev se odnosi na sve članove tima.
Dokaz o stručnoj sposobnosti dizajnera
— potvrdu o članstvu u jednoj od strukovnih udruga (HDD, ULUPUH) ili
— potvrdu o članstvu u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika (HZSU) ili
— kopiju diplome odgovarajućeg fakulteta u Hrvatskoj ili inozemstvu
Ovaj zahtjev se odnosi na sve članove tima.
Iznos ponude
Od prijavitelja se traži da definiraju svoju ukupnu cijenu koja bi bila dostatna za posao naveden u tekstu Projektni zadatak, a koja ne smije biti viša od ukupno 30.000,00 kn (iznos predstavlja ukupni trošak honorara).
Prijava se smatra cjelovitom ako sadrži:
— motivacijsko pismo (pdf ili word dokument)
— portfolio radova koji dokazuju angažman prijavitelja u području likovnih postava kao i u dizajnu drugih prostornih elemenata, sustava i intervencija, koji sadržava minimalno 2 rada iz tog područja, a koji su izvedeni (pdf dokument)
— biografiju (pdf ili word dokument)
— dokaz stručne sposobnosti
— ponudu
Poziv je otvoren do 10. srpnja 2019. godine do 17 sati (UTC+1), do kada se primaju sve prijave uz tražene dodatne materijale. Ukoliko prijave stignu nakon tog datuma ili ako ne sadrže sve tražene priloge, neće biti uzete u razmatranje.
Prijave se šalju isključivo elektronskim putem na adresu cos@dizajn.hr. Predmet poruke potrebno je označiti sa: Prijava za dizajnera postava izložbi "Dizajn u gradu". U tekstu email poruke potrebno je navesti ime i prezime prijavitelja odnosno ime i prezime predstavnika tima te broj mobitela/telefona. Sve tražene materijale potrebno je poslati u prilogu email poruke, a ako to nije moguće zbog veličine dokumenta, treba ih poslati nekim od servisa za slanje velikih dokumenata (wetransfer i sl.).
Kriteriji za odabir dizajnera
Povjerenstvo u sastavu: Koraljka Vlajo i Marko Golub, članovi kustoskog tima izložbi "Dizajn u gradu" te Mia Bogovac, industrijska dizajnerica i voditeljica projekta COS, donijet će odluku o odabranom prijavitelju. Preduvjet za sudjelovanje u odabiru je potpuna prijava. Kriteriji za odabir prijavitelja su:
1. Kvaliteta i referentnost portfolija u odnosu na projekt te procjena iskustva dizajnera u odnosu na očekivani angažman na projektu. Udio tih stavki u odabiru iznosi 90%, odnosno 90 bodova
2. Iznos ponude. Udio iznosa ponude u odabiru iznosi 10% odnosno 10 bodova.
Prilikom ocjenjivanja autora, vrednovat će se:
—profesionalnost i iskustvo u osmišljavanju i realizaciji složenih projekata s područja dizajna postava, prostornih elemenata, sustava i intervencija
— originalnost i komunikativnost radova predstavljenih u portfoliju
— razina upotrebne, tehničke i tehnološke promišljenosti predstavljenih radova u porfoliju
Povjerenstvo zadržava pravo da prijavitelje pozove na usmeni razgovor. Povjerenstvo zadržava pravo da ne odabere niti jednu od pristiglih prijava.
Postavljanje pitanja
Svi zainteresirani prijavitelji mogu postavljati pitanja vezana uz ovaj Poziv na adresu cos@dizajn.hr do 5.7.2018.
Termini i rokovi
26.6.2019. — datum objave Poziva
10.7.2019. — rok za zaprimanje prijava
do 15.7.2019. — pregled prijava i odabir prijavitelja; objava rezultata poziva na www.dizajn.hr
Predviđen period angažmana dizajnera* za idejno rješenje, dorade i izvedbeno rješenje — 1.-30.9.2019.
*rokovi će biti definirani u dogovoru s odabranim autorom/timom autora ovisno o terminu prve izložbe u listopadu i zahtjevnosti rješenja. Odabrani autor/tim autora sudjelovat će u komunikaciji i nadzoru izrade postava.
Projektni zadatak – modularni postav izložbi
Prostorni postav
Dizajn postava uključuje oblikovanje svih potrebnih elemenata (postamenti, police, displeji i sl.) i grafičke opreme postava (legende, vremenske lente, aplikacije, grafička obrada teksta i fotografija i sl.) i produkciju (pripreme za tisak i izrada nacrta). Odabrani autor / tim autora trebat će prilagoditi izvedbeno rješenje za potrebe svake od tri izložbi.
Koncept i projekt postava trebaju uzeti u obzir nekoliko mogućih prostornih situacija, primjerice:
— prostor 1: nekorišten gradski prostor u kojeg posjetitelj ulazi, a artefakti su prezentirani putem 2D prikaza te izloženih artefakata u manjem broju
— prostor 2: izlog korištenog prostora s opcijom postavljanja predmeta / grafika u plitki prostor izloga (30-50 cm dubine)
— prostor 3: nekorišten gradski prostor kojeg posjetitelj promatra izvana (kroz izlog) dok su plakati / grafike postavljeni u prostoru
— prostor 4: ulični izlozi za filmske plakate (B1-B2 formata)
— prostor 5: nekorišten gradski prostor u kojem je izložba tretirana samo putem izloga odnosno aplikacije na staklo
itd.
Kod osmišljavanja postava, dizajner treba voditi računa o ekonomičnim, autentičnim, kreativno osmišljenim, te profesionalno i suvremeno artikuliranim rješenjima. Pri osmišljavanju postava, izuzetno je važno voditi računa o zahtjevima prilagodljivosti i višestrukog korištenja jednog dijela postava. Također, nužno je voditi računa o budžetu predviđenom za izvedbu samog postava izložbi u ukupnom iznosu od 25.000,00 kn.
Očekuje se da će dizajn postava izložbi i sam biti primjer dizajnerske izvrsnosti te snažnim vizualnim dojmom bitno pridonijeti sveukupnoj upečatljivosti i atraktivnosti projekta. Želimo postići kreativan, jednostavan, prilagodljiv i suvremeno artikuliran način prezentacije izložaka. Cilj nam je ostvariti postav koji će svojom pristupačnošću i nepretencioznošću odgovarati duhu izložbe.
Da bi uspješno odgovorio na izazove u primjeni, postav izložbi treba biti kvalitetno promišljen sustav, jednostavno primjenjiv u različitim situacijama i prostorima. Važne karakteristike postava su prilagodljivost, trajnost određenih segmenata i autonomnost sustava. Izložbe će biti predstavljene u prostorima različitih namjena (od galerijskih prostora do nekorištenih prostora) te različitih kapaciteta – od izloga B2 formata do prostora površine 80m2 i sl. (dakako, uz sukladnu promjenu količine izložaka).
Izloženi objekti obuhvatit će proizvode iz područja različitih dizajnerskih disciplina. U području produkt dizajna izloške će činit manji broj predmeta dok će se u većini slučajeva objekti reproducirati putem prikaza (fotografije i sl).
S područja vizualnih komunikacija izlagat će se plakati (uglavnom dimenzija 70X50 i 70x100 cm) te publikacije (knjige, katalozi, časopisi).
Od odabranog autora / tima autora očekuje se isporuka idejnog rješenja sustava postava koje uključuje primjere primjene u nekoliko situacija: u prostoru veličine 40m2, u izlogu te u izlogu kroz koji se sagleda prostor veličine 40m2. Izvedbeno rješenje dizajna postava izložbi treba uključiti tehničke nacrte za izradu svih elemenata te grafičke pripreme za tisak. Idejno i izvedbeno rješenje očekuje se u digitalnom (CD ili USB) i tiskanom obliku (format A3). U tiskanom obliku dovoljno je izraditi jedan primjerak.
Prijavom na ovaj Otvoreni poziv dizajneri pristaju na Opće uvjete poziva. Hrvatsko dizajnersko društvo odabranim dizajnerima ne osigurava radni prostor te opremu za rad, ali će snositi sve produkcijske troškove u okvirima budžeta predviđenog projektom.
Organizacija izložbi je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj poziva isključiva je odgovornost Hrvatskog dizajnerskog društva.