Tijekom ožujka i travnja održana je četverodnevna radionica Bacača Sjenki za građane na temu dokumentiranja svakodnevnog života u Vitićevom neboderu i stručnog usavršavanja prepoznavanja, razumijevanja i važnosti oblikovanja u "svakodnevnom životu"
Četverodnevnu radionicu koja se sastojala od edukativnog, praktičnog i terenskog dijela vodili su Boris Bakal, intermedijalni umjetnik, Sandra Uskoković, povjesničarka umjetnost i teoretičarka prostora te moderne i suvremene arhitekture te Marko Sančanin, arhitekt i aktivist. Dojmove voditelja i nekoliko polaznika pogledajte u video reportaži Mirana Krčadinca Flocka:
Polaznici radionice bili su studenti i profesionalci iz područja dizajna, arhitekture, urbanizma, novih medija, povijesti umjetnosti, novinarstva, politologije, komparativne književnost, dramaturgije i teatrologije itd. Sudionici su imali prilike poslušati predavanja voditelja, otkrivati baštinu četvrti oko Vitićevog nebodera putem grupnih igara i zadataka, posjetiti Vitićev neboder te čuti dojmove samih stanara.
Radionica se održavala tijekom četiri subote (9., 16., 23. ožujka i 13 travnja) u periodu od 9 do 17 sati u POGONU (Centar za nezavisnu kulturu i mlade), u Vitićevom neboderu i okolici.
Ova radionica koristila je kao polaznu točku najpoznatiji intermedijalni projekt zajednice i uspješnog zagovaranja obnove moderne i suvremene arhitekture u Republici Hrvatskoj - "Vitić pleše"; ona je istraživala razne primjere baštine, baštinjenja i nasljeđivanja te mogućnost primijenjene projektne metodologije na nove slučajeve baštine, nasljeđa i urbanog oblikovanja. Teme, terminologija i tematske cjeline radionice obuhvatile su pojmove poput topofilije i terrafilije, urbane izvedbe, reciklaže stvarnost i svakodnevice, unutrašnje i vanjsko mapiranje grada, urbane dramaturgije i forenzike, urbani namještaj i/ili inventar, hipertekstualnost grada, analize života stanara i dr.
Ovim putem još jednom zahvaljujemo svim voditeljima i polaznicima radionice na sudjelovanju!
Radionicu je organizirala udruga Bacači Sjenki uz podršku projektnih partnera: Hrvatskog dizajnerskog društva, Muzeja za umjetnost i obrt, Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnost te Grada Zagreba.
U nastavku pogledajte izbor fotografija Petre Slobodnjak:
Organizacija radionice je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj objave isključiva je odgovornost Hrvatskog dizajnerskog društva.