Hero  dsc9450

U prostorima Studija dizajna u Zagrebu, 14. veljače 2019. godine održano je kvalitativno istraživanje mišljenja građana putem fokus grupe. Na istraživanju je sudjelovalo ukupno 12 građana i građanki.

 

 

 

Iz izvještaja prof.dr.sc. Anke Mišetić:

Projekt Centar oblikovanja svakodnevice ima za cilj utvrđivanje postojećeg stanja i istraživanje mogućnosti uspostave novog modela sudioničkog upravljanja u kulturi. U skladu s tim od presudne je važnosti povećanje svijesti lokalne zajednice o važnosti i utjecaju dizajna u kontekstu kulture svakodnevnog života građana. Projekt želi uspostaviti model sudioničkog upravljanja Centrom za oblikovanje svakodnevice kojim će se, između ostalog riješiti ranije identificirani problem nedovoljne osviještenosti i uključenosti lokalne zajednice u kulturne sadržaje, s posebnim naglaskom na dizajn i vizualnu kulturu. Osim toga, u planu projekta je i rješavanje nedostatnih kapaciteta različitih udruga i institucija za provedbu sudioničkog upravljanja te rješavanje nedovoljne povezanosti strukovnih organizacija, lokalne samouprave te civilnog društva.

 

 

Nastavno na tri empirijska istraživanja provedena u studenom i prosincu 2018. godine koji su za cilj imali dobiti uvid u procese planiranja, stvaranja i realizacije kulturnih aktivnosti u kojem sudjeluju različiti društveni akteri, u veljači 2019. godine provedeno je kvalitativno istraživanje metodom fokus grupe u svrhu dubinskog istraživanja različitih oblika participacije u kulturi kao interesa i preferencija u kulturnim sadržajima i aktivnostima. U sklopu projekta Centar oblikovanja svakodnevice predviđen je program Učenje svakodnevice koji ima za cilj stavljanje u fokus lokalnu zajednicu i njihove interese i potrebe.

 

 

Upravo je to bilo temeljno istraživačko pitanje ove dionice istraživanja: Kako sudionici, građani, participiraju u kulturnim događanjima i aktivnostima te koja su njihova iskustva, interesi i preferencije. Fokus grupa, kao kvalitativna metoda istraživanja, omogućuje detaljniji i dublji uvid u stavove kroz moderirani razgovor. Osnovni cilj ove metode je potaknuti dubinsku diskusiju da bi se istražili stavovi i vrijednosti sudionika o specifičnoj temi. Upravo je grupna dinamika specifičnost fokus grupe gdje se, za razliku od intervjua, sudionici međusobno potiču na diskusiju.

 

 

Zaključak i preporuke

Sudioničko upravljanje pretpostavlja uključivanje građana, sudjelovanje, umrežavanje i horizontalnu podjelu odgovornosti.

Građani prestaju biti samo publika koja pasivno prima kulturne sadržaje, već postaju aktivni kreatori kulturnih politika, a kultura postaje agens povezivanja u zajednici i time doprinosi i održivom razvoju i kvaliteti života.

Glavne prepreke implementaciji sudioničkog upravljanja su zatvorenost institucija i inertnost građana-pojedinaca.

 

 

Društveni kapacitet za uspostavu participativnog modela u kulturi nije jednak svugdje, već se i ovdje naziru obrisi centralizacije i dominacije velikog grada, zbog čega je između svih gradova, tek Zagreb izdvojen kao grad u kojem bi koncept sudioničkog upravljanja imao izglede za uspjeh.

Građanski odgoj, edukacija, "kapilarno" spuštanje ovlasti za odlučivanje na gradske kvartove, te korištenje postojećih, zanemarenih infrastrukturnih objekata (brownfield) - recept su oko kojega se slažu svi sugovornici fokus-grupe.

Specifične društvene skupine koje bi trebale biti ciljne skupine za uvođenje sudioničkog upravljanja su: mladi, djeca, osobe starije životne dobi, studenti, državni/lokalni činovnici (uprava i administracija).

 

 

Koncept radionica ne bi se trebao usmjeriti isključivo na pojedine specifične grupe, već voditi računa o međugeneracijskoj suradnji kroz radionice, čime bi se postigli različiti socijalni benefiti za pojedince i za zajednicu.

Istaknut je primjer dobre prakse Pučkog otvorenog učilišta, koje uspješno djeluje već dugi niz godina kroz edukativne programe namijenjene različitim polaznicima.

Poželjne teme radionica navedene su u širokom rasponu od plesa, izrade keramike, ekoloških, fotografije i dr. Pri tome, za sudionike fokus-grupe, nije presudna tema, već način organiziranja i provođenja radionica, koji treba biti fleksibilan, uključujući i omogućiti sudionicima kreativno izražavanje, učenje i socijalizaciju. Također, i vrijeme održavanja treba prilagoditi sudionicima različitih obaveza i profila.

Iz toga proizlazi da sudioničko upravljanje, ukoliko želi biti uspješno, ne može biti usmjereno samo na provedbu nekog kulturnog programa ili aktivnosti. Nije dovoljno građanima "servirati" gotov koncept u koji se oni mogu uklopiti sa svojim potrebama i željama, već ih treba uključiti već u najranijoj fazi planiranja radionica, kako bi se kroz sudioničko upravljanje, od prve faze, zajedno definirale teme, mjesto, vrijeme i ciljevi radionica.

 

 

 

 

Ovim putem zahvaljujemo svim sudionicima na suradnji!

Organizacija istraživanja je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj objave isključiva je odgovornost Hrvatskog dizajnerskog društva.

 

Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Politika privatnosti